Nosové polypy

Definícia: Nosové polypy sú mäkké sklovité, hladké, lesklé útvary nepravidelne hruškovitého tvaru, sivej alebo sivo ružovej farby. Vyrastajú obvykle zo sliznice prinosových dutín ( PND), ale môžu vyrastať aj zo sliznice nosovej priehradky alebo nosových lastúr. Polypy nosovú dutinu upchávajú, pri dlhotrvajúcom raste roztláčajú nosové kosti a môžu sa šíriť do nosohltana, alebo vytŕčať z nosových dierok. Sú výsledkom dlhotrvajúceho zápalu nosa a PND, pri ktorom opúcha sliznica nosa a PND. Opuchnutá sliznica prinosových dutín ( najčastejšie dutiniek čuchovej kosti) vyplní dutinu a keď sa už nezmestí do dutiny a vykĺzne do nosovej dutiny. Tu vodnato opuchnutú sliznicu so zápalom zmnoženými bielymi krvinkami a väzivovými bunkami môžeme pozorovať ako nosový polyp. Chronický zápal nosa a PND s tvorbou nosových polypov je najčastejšie alergického pôvodu, ale nosové polypy môžeme pozorovať aj pri ASA syndróme ( nosové polypy, bronchiálna astma a alergia na salicyláty), vrodených chybách sliznice dýchacích orgánov spojených s nefunkčnosťou riasiniek sliznice ( Kartagenerov syndróm, cystická fibróza). Niekedy polypy sprevádzajú chronické cudzie telesá v nose, dlhotrvajúci bakteriálny alebo plesňový zápal, zápaly čeľustnej dutiny spôsobené zubným kazom horného zuboradia atď.

Príznaky: Vedúcim príznakom je upchanie nosovej dutiny ( niekedy sa nosové polypy môžu vyskytovať aj jednostranne). Pacient má zhoršené dýchanie cez nos, má zhoršený čuch, alebo nemá čuch vôbec. Smrkanie je sťažené a hromadí sa sekrét v nosovej dutine a PND, ktorý často zateká do nosohltana a hrdla ( zadná nádcha). Pri hromadení sekrétu v PND pacient cíti tupý tlak až bolesť medzi a za očami, nad čeľustnými alebo čelovými dutinami. Pri postihnutí dutín klinovej kosti sa bolesť šíri z vlasatej časti hlavy dozadu do záhlavia. Pre zhoršené čistenie nosovej dutiny býva kýchanie, pocit svrbenia v nose, výtok z nosa, pri zatekaní sekrétu sa vyskytuje aj kašeľ.

Diagnóza: Už pri pohľade do nosa ORL lekár vidí v nosovej dutine polypy charakteristickej farby a hladkého povrchu. V 1. štádiu sú nosové polypy viditeľné len mikroskopom v strednom nosovom priechode. V 2. štádiu sú zarovno strednou lastúrou, v 3. štádiu dosahujú po spoločný nosový priechod. V poslednom 4. štádiu úplne vypĺňajú nosovú dutinu.

Alergický podklad môžme predpokladať podľa opuchnutej, zhrubnutej červenofialovej sliznice nosa a zvýšeného množstva vodnatého sekrétu. Orientačne sa vyšetruje priechodnosť nosa dýchaním na kovovú platňu a vyšetruje kvalita čuchu pokiaľ pacient udáva zhoršenie čuchu. Na zistenie rozsahu postihnutia PND je potrebné CT vyšetrenie PND (röntgenologické vyšetrenie počítačovou tomografiou ). Toto vyšetrenie sa paušálne robí len predoperačne. Na potvrdenie alergickej príčiny chronického zápalu nosa a PND je potrebné alergologické vyšetrenie.

Diferenciálna diagnóza: Nosové polypy musíme odlíšiť od nezhubných a zhubných nádorov nosa a PND, vrodeného vyklenutia mozgových obalov a mozgového tkaniva do nosa alebo PND cez defekt v čuchovej alebo klinovej kosti.

Liečba: Liečba nosových polypov alergickej príčiny je v podstate rovnaká ako liečba alergickej nádchy- odstránenie alergénu z okolia pacienta, užívanie liekov na zníženie imunitnej reakcie ( antihistaminiká v tabletovej forme, lokálne iba na nosovej sliznici pôsobiace kortikosteroidné kvapky a spreje).
Pri zápalovej príčine dlhodobo podávame nízke dávky makrolidových antibiotík, alebo protiplesňových antimykotík. V nižších štádiách choroby obvykle nosové polypy po medikamentóznej liečbe zmiznú a ďalšia liečba pacienta sa zameriava na príčinnú liečbu chronického zápalu nosa a PND. Vo vyšších štádiách možno krátkodobo podávať kortikosteroidy v tabletách.
Pri neúspechu medikamentóznej liečby je indikovaná chirurgická liečba. FESS ( funkčná endoskopická chirurgia nosa a PND) je chirurgický výkon vykonávaný cez nosové dierky, ktorý sa zameriava na prinosové dutiny a ich vývody- miesta odkiaľ sa polypy šíria do nosa. Odstraňujeme nosové polypy a rozširujeme vyústenia čeľustných, čelových a klinových dutín. Čuchové dutiny odstraňujeme a spájame ich s nosovou dutinou. Týmto výkonom odstraňujeme nosové polypy, patologicky zmenenú sliznicu PND. Reštitúcie schopnú sliznicu PND ponechávame a sprístupňujeme ďalšej lokálnej liečbe kortikosteroidnými kvapkami a sprejmi.
V dnešnej dobe sa už len zriedka vykonáva odstraňovanie nosových polypov z nosa v lokálnej anestézii. Tento výkon je na mieste len u pacientov, ktorí nemôžu z akejkoľvek medicínskej príčiny podstúpiť endoskopický výkon na PND.

Komplikácie: Dlhotrvajúce upchanie nosa a PND spôsobuje alebo zhoršuje ochorenia dolných dýchacích orgánov. Nepriaznivo pôsobí na kvalitu spánku, môže byť príčinou chrápania. Pri dlhodobom tlaku nosových polypov na čuchovú oblasť nosovej sliznice môžu degenerovať citlivé zakončenia čuchového nervu a čuch sa po FESS neobnoví. Roztlačenie nosových kostí trvalo deformuje tvár. Pridružené akútne zápaly PND majú horší priebeh a hrozia vnútro očnicovými a vnútro lebkovými komplikáciami ( hlboké zápaly očnice so zhoršením až stratou zraku, alebo oko hybnosti, zápal mozgových blán, mozgu až absces mozgu).

Prognóza: Nosové polypy sú dlho trvajúcim ochorením, často majú sklon ku recidívam pri nedostatočnej protizápalovej liečbe, nesúhlase s chirurgickou liečbou. Horšia prognóza je aj pri ASA syndróme a vrodených ochoreniach sliznice dýchacích orgánov.


Obr. č. 1: Nosový polyp v endoskopickom pohľade. (ifos- data-html)


Obr. č. 2: Nosové polypy a chronická rinosinusitída na CT PND. (ent.com.cn)


Obr. č. 3: Nosový polyp. (medizin.uni-koeln.de)

MUDr. Ján Siváček