Sekretorická otitída

– je nehnisavý zápal stredného ucha, spôsobený poruchou funkcie Eustachovej trubice (pozri obr., bližšie vysvetlenie v kapitole tubotympanický katar).

– v strednom uchu sa vytvorí žltkastá tekutina, ktorá tlačí na bubienok, a to spôsobuje bolesť ucha. Sluchové kostičky sa v tekutine pohybujú ťažšie, preto pacient môže horšie počuť.

• Ako sa prejavuje sekretorická otitída?
Toto ochorenie zväčša sprevádza nádchu, alebo chrípkové ochorenie. Ucho často začne bolieť v noci. Môže byť aj zvýšená teplota. Dieťa je nepokojné, plačlivé, nechce papať, môže mať hnačku. Pacient môže mať pocit tlaku v uchu, zhoršený sluch.

• Ako sa rozpozná sekretorická otitída?

Pri uvedených ťažkostiach treba navštíviť ORL lekára. S pomocou špeciálnej lupy, alebo mikroskopu pozorne vyšetrí bubienok. Sluch lekár vyšetrí viacerými spôsobmi. Pomocou ladičiek, audiometrického prístroja, pri orientačnej skúške sluchu pacient opakuje slová, ktoré lekár vyslovuje pri rozličných vzdialenostiach od pacienta. Pri tympanometrickom vyšetrení sa potvrdí tekutina v strednom uchu.


• Ako sa lieči sekretorická otitída?
Sekretorická otitída nepatrí k závažným ochoreniam, ale treba ju včas a primerane liečiť, aby sa predišlo zhnisaniu tekutiny v strednom uchu a následným komplikáciam.
Lekár stanoví spôsob liečby podľa výsledku vyšetrení. Odstraňujeme príčinu zápalu, teda pri nádche sa podávajú nosové kvapky, pri opuchu Eustachovej trubice lieky na jej odpuchnutie. Užívajú sa protizápalové lieky a lieky proti bolesti, kvapky do ucha. Pri závažnejšom zápale stredného ucha sa zváži aj antibiotická liečba.
Pri veľkom tlaku tekutiny v strednom uchu na bubienok hrozí jeho pretrhnutie a poškodenie. V takejto situácii je vhodné urobiť na správnom mieste bubienka špeciálnou ihlou malú dierku. Zápalová tekutina odtečie a bubienok sa rýchle zhojí, pričom sluch sa nepoškodí.

www.babysitio.com/imagenes/ bebe/otitis_aguda.gif, www.bbc.co.uk

MUDr. Andrea Marková